Mamy zimę, więc nikogo nie powinno dziwić, że warunki pogodowe bywają trudne. Od kilku tygodniu zmagamy się z okresowymi intensywnymi opadami śniegu czy wahaniami temperatury – to, co zaczyna się roztapiać, nagle marznie, a w konsekwencji nawierzchnia jest bardzo śliska.
W ostatnich dniach szczególnie pojazdy ciężarowe miały problemy z wjechaniem pod górkę. Było też wiele stłuczek. „Wczoraj od północy do godz. 17.30 odnotowano 87 kolizji w całym województwie" - poinformował podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.
Każdego roku gminy zawierają umowy na zimowe utrzymanie dróg. Okazuje się, że w Białymstoku wiele ulic jest nieodśnieżonych i nieposypanych solą. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zapowiedział kary za niewywiązanie się z warunków umowy.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja przedstawia się w niektórych gminach powiatu białostockiego i ile do tej pory środków wykorzystano na odśnieżanie.
Choroszcz
W sezonie 2020/2021 gmina Choroszcz przeznaczyła blisko 340 000 złotych na zimowe utrzymanie dróg.
Co ważne, na terenie miasta oraz gminy występują trzy rodzaje dróg, zarządzane przez trzech odrębnych zarządców:
- drogi krajowe – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku,
- drogi powiatowe – Powiatowy Zarząd Dróg w Białymstoku
- pozostałe drogi – miasto i gmina Choroszcz.
Każdy rodzaj drogi posiada ustawowo ustalone standardy odśnieżania.
- Niekiedy możemy zobaczyć pozornie „nielogiczne” obrazy na ulicach, a mianowicie, że drogą jedzie pługo-piaskarka z podniesionym pługiem, nie sypie ani solą, ani też piaskiem – może być to wynik tego, że wykonawca jedzie po drodze powiatowej (której nie może odśnieżać, ponieważ nie z powiatem, a z gminą ma podpisaną umowę) w docelowym kierunku odśnieżania drogi gminnej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu z nas może to dziwić, a wręcz bulwersować, a sytuacja ta wynika z podpisanych umów wykonawców z odrębnymi podmiotami zarządzającymi danym drogami – przekazała nam Urszula Glińska, rzecznik prasowy burmistrza Choroszczy.
Oprócz samego odśnieżania umowa obejmuje jeszcze wywóz śniegu i w tym tygodniu miało to miejsce na ulicach: Sienkiewicza wraz z zatoką autobusową i dojazdem do bramy choroszczańskiego szpitala, Branickiego, Ogrodowej, Powstania Styczniowego, Białostockiej (od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz Dominikańskiej.
Od początku sezonu zimowego 2020/2021 do chwili obecnej gmina wydała blisko 165 000 złotych.
- Jak do tej pory nie było potrzeby nakładania kar na wykonawców odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg gminnych, aczkolwiek burmistrz Choroszczy, będąc w stałym kontakcie z wykonawcami – poprzez pracowników merytorycznych magistratu, a także przeprowadzając z wykonawcami spotkania kontrolne, stosuje ustne upomnienia – wyjaśnia rzeczniczka.
Tykocin
Na rok 2021 w gminie Tykocin zaplanowano w sumie 135 000 złotych na zimowe utrzymanie dróg, w tym 55 000 złotych na drogi powiatowe oraz 80 000 złotych na drogi gminne.
Jak powiedziała nam główna księgowa magistratu, do chwili obecnej na drogi powiatowe wydano kwotę 34 627,98 zł, zaś na drogi gminne – 28 345,22 zł.
Poświętne
W budżecie gminy Poświętne zarezerwowano na ten cel kwotę 25 000 złotych i wydano już 9 000 złotych.
„Gmina nie planuje nałożenia kary na firmy zajmujące się odśnieżaniem - nie było żadnych nieprawidłowości” – dowiedzieliśmy się w magistracie.
(erw)