O wybudowaniu trasy, która stanie się kręgosłupem Polski Wschodniej i nowym szlakiem bursztynowym prowadzącym na południe - przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji mówił wczoraj na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier Mateusz Morawiecki w Przysusze w Świętokrzyskiem. Chodzi o szlak Via Carpatia. Jednak według założeń rządu na Białostocczyźnie ma on biec przez Augustów, Ełk, Knyszyn i omijać Białystok po zachodniej stronie.
Wątek dotyczący Via Carpatii był jednym z punktów „programowego” przemówienia Mateusza Morawieckiego, odpowiedzialnego za finanse i rozwój w rządzie PiS. - Infrastruktura, to również infrastruktura drogowa i o jednej szczególnej drodze chciałbym powiedzieć: o kręgosłupie Polski Wschodniej, o Via Carpatia. To jest droga, co do której mogę się zobowiązać, że przystąpimy do jej budowy - powiedział wicepremier. - Od Białegostoku przez Siemiatycze, Radzyń Podlaski, Lubartów do Lublina i potem na południe dalej Kraśnik, Stalowa Wola, Rzeszów i Barwinek przez przełęcz Dukielską na Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji odkryjemy nowy „szlak bursztynowy” - dodał. Mateusz Morawiecki stwierdził, że dzięki tej inwestycji zwiększą się szanse wszystkich przedsiębiorców i wszystkich ludzi, którzy żyją w Polsce Wschodniej.
Tymczasem 28 czerwca minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał zarządzenie powołujące zespół do spraw przygotowania i realizacji korytarza transportowego Via Carpatia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do jego zadań będzie należało: monitorowanie aktualnego stanu przygotowań i realizacji Via Carpatii w Polsce, koordynowanie przygotowania i realizacji tego szlaku oraz podejmowanie działań, których celem będzie przygotowanie i realizacja poszczególnych dróg wchodzących w skład korytarza Via Carpatia w możliwie krótkiej perspektywie czasowej.
Trasa Via Carpatia pozwoli na wykorzystanie potencjału gospodarczego województw, przez które przebiega, po raz pierwszy zapewniając im możliwość sprawnych powiązań w układzie południkowym. Zapewni również silny impuls rozwojowy, dający podstawę do usunięcia zaniedbań oraz zahamowania degradacji tzw. Ściany Wschodniej. Rozwijający się szlak wzmocni również bezpieczeństwo granic i regionu oraz rolę Europy Środkowej, wspierając znaczenie Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy partnerstwa wschodniego. Via Carpatia to też możliwość dalszego rozwoju powiązań międzynarodowych oraz rozwoju innych gałęzi transportu. Dzięki odgałęzieniu zapewnione zostanie szybkie skomunikowanie z bałtyckimi portami morskimi w Gdańsku i Gdyni.
Via Carpatia na terenie Polski przebiega szlakiem S61 na odcinku granica państwa - Augustów - Ełk, S16 na odcinku Ełk - Knyszyn oraz S19 Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - S12 (Lublin Rudnik)... S12 (Lublin Sławinek) - Nisko - A4 (Rzeszów Wschód)... A4 (Rzeszów Zachód) - Barwinek - granica państwa - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
opr. (pb)