W Wielki Piątek wierni Kościoła rzymsko-katolickiego wspominają mękę i śmierć Chrystusa.
Tego dnia, tylko raz w całym roku, nie odprawia się mszy świętej. Obowiązuje też ścisły post. Wieczorem odbywa się jedynie nabożeństwo, które różni się od sprawowanej w innych dniach roku liturgii. Rozpoczyna się ono w zupełnej ciszy. Kapłani wraz z ministrantami w procesyjnie udają się z zakrystii do ołtarza, który pozbawiony jest świec i obrusu. Celebrans w akcie pokuty kładzie się krzyżem na podłodze. Gest ten symbolizuje szczególny żal za grzechy i smutek całego Kościoła.
Podobnie jak podczas Niedzieli Palmowej przebiega liturgia słowa. Po czytaniach i psalmie responsoryjnym odczytywany jest z podziałem na role opis męki Chrystusa według świętego Jana.
Nietypowa jest modlitwa powszechna. W Wielki Piątek składa się nie z sześciu, a z dziesięciu wezwań. Najpierw odczytywana jest intencja. Następnie zachowywana jest modlitewna cisza. Dopiero na koniec kapłan wygłasza uroczystą formułę. Tego dnia wierni modlą się za: Kościół, papieża, wszystkie stany Kościoła, katechumenów (osoby dorosłe, które w Wielką Sobotę przyjmą sakrament chrztu świętego), o jedność chrześcijan, za Żydów, niewierzących w Chrystusa, niewierzących w Boga, rządzących państwami, strapionych i cierpiących.
Kulminacyjnym punktem nabożeństwa jest adoracja krzyża. Z krzyża po wniesieniu do świątyni celebrans zdejmuje fioletowy materiał, którym był zasłonięty. Czynności tej dokonuje w trzech etapach za każdym razem śpiewając: Oto drzewo krzyża. Uczestnicy nabożeństwa odpowiadają na to: Pójdźmy z pokłonem. Następnie krzyż jest adorowany poprzez przyklęknięcie. Z racji pandemii koronawirusa nie należy całować figury Chrystusa.
W Wielki Piątek nie dokonuje się konsekracji komunikantów. Mimo to udzielana jest komunia święta.
Na zakończenie nabożeństwa Najświętszy Sakrament procesyjnie przenoszony jest z ciemnicy do grobu. Pozostanie tam do porannej mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym roku większość wiernych ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia nie będzie mogła uczestniczyć w nabożeństwie. Można je obejrzeć dzięki transmisjom. Przekaz z białostockiej katedry będzie nadawany od godziny 18 w serwisie YouTube.
(mik)