Do obłożnie chorych mieszkańców powiatu białostockiego przyjadą specjalne zespoły z jednej z dwóch placówek.
Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o zorganizowaniu pięciu wyjazdowych punktów szczepień przeciwko COVID-19.
- Będą one przysługiwały tym pacjentom, którzy są obłożnie chorzy, których stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepiennego i którzy jednocześnie nie mogą skorzystać z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego. W skali całego kraju wyłoniono 117 zespołów szczepiennych wyjazdowych, a na terenie naszego województwa mamy takich zespołów pięć. Jest to lista otwarta. Gdyby okazało się, że tych zespołów będzie za mało, powiększymy tę liczbę – przekazała Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. Świadczeniobiorców i Służb Mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Powiat białostocki znajduje się w subregionie białostockim, obejmującym również powiaty: siemiatycki, hajnowski, bielski, moniecki, sokólski i miasto Białystok. Tutaj szczepieniami zajmie się Revita Centrum Medyczne z Białegostoku oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
Pacjentów z subregionu łomżyńskiego obsłużą zespoły ze Szpitala Ogólnego w Kolnie i Revita Centrum Medyczne z Białegostoku, natomiast z północy regionu - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach.
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ.
Do tej pory, od 25 stycznia, zaszczepiono około 200 pacjentów w domach, w tym 45 z nich przez Revita Centrum Medyczne.
Co ważne, pacjent nie umawia się na szczepienie w domu przez stronę internetową czy infolinię, lecz kontaktuje się ze swoim lekarzem rodzinnym. To lekarz dokonuje kwalifikacji i umawia termin wizyty u pacjenta. Po szczepieniu zespół przez przynajmniej 15 minut obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, jest przygotowany, by pomóc mu na miejscu.
Aktualnie w województwie podlaskim działa 256 punktów szczepiennych stacjonarnych. Ich lista znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
(erw)