W Supraślu powstaje właśnie ośrodek rehabilitacyjny dla rolników z dwóch województw. Budowa sanatorium ma zapewnić około 100 nowych miejsc pracy.
Kolejne sanatorium w Supraślu buduje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ośrodek będzie w stanie przyjąć nawet 300 rolników z Podlasia, Warmii oraz Mazur. Centrum rehabilitacyjne KRUS-u będzie mieścić się w budynkach po dawnej szkole rolniczej przy ulicy Piłsudskiego 64. Nieruchomości zostały kupione z pozabudżetowych środków Funduszu Składkowego za ok. 9 mln zł od powiatu białostockiego. Władze udzieliły KRUS-owi ponad 40-procentowej bonifikaty od wartości z kosztorysu na zakup nieruchomości.
Pierwotnie majątek wyceniany był na 16 mln zł. Powiat nie znalazł jednak wówczas nabywcy. W grudniu ubiegłego roku podpisano list intencyjny w sprawie budowy ośrodka. Antoni Pełkowski, starosta powiatu białostockiego, tłumaczył wtedy, że zdecydował się na udzielenie tak wysokiej bonifikaty, ponieważ inwestycja będzie miała duże znaczenie dla rozwoju lokalnego. Podobnego zdania jest Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Cieszy go, że miasto staje się silnym ośrodkiem działalności sanatoryjnej.
- Inwestycja ułatwi dostęp do świadczeń leczniczych dla około 140 tysięcy osób – mówił po podpisaniu umowy z powiatem białostockim Adam Sekściński, prezes KRUS.
Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych posiada obecnie sześć tego typu ośrodków w całym kraju. Co roku z ich usług korzysta około 14 tys. osób uprawnionych do takich świadczeń. W ciągu 25 lat działalności instytucji rehabilitacji leczniczej poddano ponad 300 tysięcy rolników oraz ok. 30 tys. ich dzieci.
Sanatorium w Supraślu ma zapewnić pracę około 100 osobom. Wśród nich mieliby się znaleźć pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bukowisko”, gdzie znajdowała się część sprzedanych nieruchomości.
Inwestycja będzie kosztowała około 30-40 mln złotych. Pierwsze turnusy rehabilitacyjne mają ruszyć w 2019 roku.
Supraśl ma status uzdrowiska od 2002 roku, co czyni go jednym z najmłodszych takich ośrodków w kraju. Według portalu suprasl.pl, miasto odwiedza rocznie nawet 100 tys. osób. Położenie w otulinie Puszczy Knyszyńskiej stwarza mikroklimat, który sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego. Znajdują się też tutaj bogate złoża borowiny, która jest wykorzystywana w zabiegach rehabilitacyjnych.
(mik)