Do około 250 spadła w szpitalach regionu liczba pacjentów z COVID-19. Sytuacja wciąż się poprawia – ocenił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Sytuacja epidemiczna na naszym terenie się polepsza. To widać, biorąc pod uwagę liczbę zakażeń – wykazywanych – i liczbę osób, które przebywają w szpitalach – poinformował dziś PAP wojewoda podlaski.
Dodał, że te pozytywne widać wyraźnie, jeśli się obecne dane porówna z tymi sprzed kilku tygodni, ze szczytu trzeciej fali pandemii, dlatego liczba łóżek covidowych w szpitalach jest systematycznie zmniejszana. Wojewoda przypomniał, że w szczycie pandemii z 1,6 tys. łóżek covidowych w regionie zajętych było ponad 900.
W piątek zajętych było 246 z 957 łóżek covidowych i 21 z 89 respiratorów dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a wymagających takiej terapii – podał urząd wojewódzki.
W szpitalach jest coraz mniej miejsc dla pacjentów z COVID-19, kolejne szpitalne łóżka są przywracane do leczenia pacjentów z innymi problemami medycznymi. - Miejmy nadzieję, że nic tutaj nie zdarzy się takiego, co by nam te plany pokrzyżowało – zaznaczył wojewoda.
Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował PAP, że na podstawie decyzji ministra zdrowia, podjętej na wniosek wojewody, od 20 maja ani jednego łóżka covidowego nie musi już zapewniać szpital uzdrowiskowy Holmed w Supraślu (jest tam prowadzona rehabilitacja pocovidowa – PAP). Wojewoda zdecydował, że także od 20 maja w szpitalu w Augustowie na rzecz innych pacjentów niż covidowi przywrócono 114 miejsc (zostało 41). Od 17 maja w szpitalu w Grajewie jest o 17 łóżek covidowych mniej (zostało 58), w szpitalu w Sejnach o 10 mniej (pozostało 160, o 25 miejsc mniej w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach (zostało 68). Od 15 maja szpital w Bielsku Podlaskim przywrócił 28 łóżek dla innych pacjentów, zostały 64 covidowe.
Wojewoda podlaski podkreślił, że aby skutecznie walczyć z pandemią, konieczna jest kontynuacja szczepień i ich propagowanie.
- Szczepienia w różnych punktach naszego województwa są dostępne bez problemów. Bardzo zachęcam – powiedział Bohdan Paszkowski. Dodał, że epidemia wciąż jest i należy cały czas przestrzegać zasad, np. zachowywania dystansu czy higieny.
(PAP)
Autor: Izabela Próchnicka