Dotąd w całej gminie Tykocin nie było ani żłobka, ani klubu malucha. Teraz powstaje tam pierwsze miejsce tego typu. O szczegóły zapytaliśmy burmistrza Mariusza Dudzińskiego.
Tykocin może pochwalić się inwestycją, na którą czekało wiele rodzin. W budynku dawnego przedszkola powstaje żłobek. W najbliższym czasie zostaną wykonane prace remontowo-budowlane przystosowujące parter budynku do nowej funkcji.
- Uważam, że inwestycja jest potrzebna naszym mieszkańcom. Oferujemy rodzicom pobyt dzieci w miejscu, które będzie w pełni przystosowane, nowocześnie i zróżnicowanie wyposażone – zgodnie z najwyższymi standardami, pod okiem profesjonalistów. Dotychczas gmina Tykocin była białą plamą na mapie kraju, nie posiadając na swoim obszarze żadnego instytucjonalnego punktu opieki nad dziećmi do lat 3 – powiedział nam Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina.
Kiedy otwarcie?
Pierwotnie żłobek miał rozpocząć swoją działalność 1 lutego 2021 roku.
- Z powodu kilku czynników, w tym w związku z obecnie panującą sytuacją epidemiczną, termin ten został przełożony na 1 kwietnia 2021 roku – informuje Mariusz Dudziński. - Mamy nadzieję, że wiosną sytuacja będzie już spokojniejsza i rodzice maluszków nie będą mieć obaw związanych z przekazaniem nam pod opiekę swoich pociech. Bezpieczeństwo naszych najmłodszych mieszkańców jest nam najważniejsze.
Gmina Tykocin na otworzenie żłobka uzyskała dwa oddzielne dofinansowania - w zakresie prac remontowo-budowlanych z resortowego programu „Maluch+”, natomiast na wyposażenie i bieżące funkcjonowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPOWP na lata 2014- 2020.
Jak będzie wyglądał nowy żłobek?
Obecnie żłobek jest przygotowywany na przyjęcie 19 maluszków do trzeciego roku życia. Jak wspomina burmistrz Tykocina, projekt jest traktowany jako „pilotażowy”, by sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie wśród mieszkańców.
- Planuje się utworzenie dwóch sal z oddzielnymi łazienkami dla grup dzieci młodszych i starszych. Ma to też swoje uzasadnienie szczególnie w przeciwdziałaniu i zapobieganiu transmisji wirusa SARS-CoV-2. Z pewnością poprawi to także bezpieczeństwo i stworzy większy komfort pobytu dzieci w placówce – zapewnia Mariusz Dudziński.
Powstanie również szatnia, jadalna, sanitariaty, zaplecze kuchenne oraz gabinet dyrektora, pomieszczenie socjalne i pomieszczenia gospodarcze.
- Docelowo wyżywienie dzieci będzie zapewniała zewnętrzna firma cateringowa, jednak w przyszłości rozważamy przygotowywanie śniadań i podwieczorków we własnym zakresie – dodaje burmistrz.
Cały budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wejście do żłobka umożliwi platforma zewnętrzna.
Rekrutacja pracowników oraz dzieci – szczegóły
31 lipca ogłoszono nabór na dyrektora placówki, jednak w związku z przesunięciem planowanego terminu otwarcia żłobka sprawy kadrowe również uległy wydłużeniu.
- Na chwilę obecną mogę tylko powiedzieć, iż zakładamy zatrudnienie dyrektora placówki, trzech opiekunek oraz pani do pomocy – zdradza Mariusz Dudziński.
Jeśli chodzi o nabór maluszków, to rozpocznie się on na początku 2021 roku. Kryteria wyboru dotyczą m.in. sytuacji rodziców i opiekunów. Pierwszeństwo będą miały osoby poszukujące pracy, w tym w szczególności kobiety wracające na rynek pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, zamieszkujące w gminie Tykocin.
- Zależy nam także na pomocy mieszkańcom biernym zawodowo, którym chcemy umożliwić powrót na rynek pracy, szczególnie mając na względzie kobiety, ponieważ w trudniejszej sytuacji stawia je m.in. godzenie obowiązków z pracą zawodową i niechętne nastawienie pracodawców do zatrudniania osób posiadających małe dzieci – mówi burmistrz.
W okresie realizacji projektu – do końca 2022 roku – rodzice ponosić będą ryczałtową miesięczną opłatę za wyżywienie dziecka w wysokości 100 zł.
Więcej żłobków w gminie?
To pierwsza tego typu inwestycja, zatem zapytaliśmy burmistrza, czy już planuje kolejne.
- Wszystko zależy od zainteresowania mieszkańców, dlatego na chwilę obecną trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością oczekiwania społeczne są duże, co - mam nadzieję - przełoży się na udział znacznej liczby rodziców w procesie rekrutacyjnym. W przypadku bardzo dużego zainteresowania będziemy planować dalsze rozwiązania umożliwiające zapewnienia miejsc wszystkim zgłoszonym dzieciom w miarę możliwości lokalowych – mówi Mariusz Dudziński.
Dodaje również: - Nasze inwestycje są odpowiedzią na rosnące oczekiwania społeczne. Staramy się w jak największym stopniu zaspokajać potrzeby mieszkańców, w tym również, a może przede wszystkim tych najmłodszych. Jest to inwestycja w przyszłość, która z pewnością da nam wiele powodów do dumy i radości. Chcemy także zachęcić zarówno młodych mieszkańców naszej gminy, jak i osoby poszukujące swojego miejsca na ziemi’do zamieszkania w gminie Tykocin, która nie tylko posiada piękne i nieskazitelne walory przyrodnicze, ale zapewnia także opiekę instytucjonalną mieszkańcom w każdym wieku - od żłobka do seniora.
(erw)