Od dziś patronem Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej w Wasilkowie jest Antoni Bućko. Upamiętniony został zasłużony wasilkowianin i Polak. Jego praca i służba miała duże znaczenie dla rozwoju szkolnictwa przed i w czasie II wojny światowej.
Antoni Bućko był żołnierzem, legionistą, nauczycielem. Walczył w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. W okresie II RP pracował jako nauczyciel ludowy w Szkole Powszechnej w Wasilkowie. W czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej zajmował się tajnym nauczaniem w Białymstoku, Wasilkowie i Studziankach. Współtworzył struktury Armii Krajowej, był komendantem placówki AK w Wasilkowie. Pod koniec 1943 roku został aresztowany przez hitlerowców i po krótkim śledztwie rozstrzelany wraz z rodziną.
„Cieszę się, że został patronem szkoły i dzięki temu przetrwa w pamięci wasilkowian. Jest to jedna z wielu inicjatyw jego upamiętnienia. Rada Miejska podjęła uchwałę dotyczącą nazwania ulicy jego imieniem. Powstała też Izba Pamięci przy ul. Białostockiej. Bardzo się cieszę, że szkolnictwo prywatne w naszej gminie tak się rozwija. Poszerzamy bazę szkół i przedszkoli publicznych, natomiast uwzględniając szybki przyrost liczby mieszkańców podmioty prywatne także wychodzą naprzeciw potrzebom edukacyjnym. Jedną z placówek oświatowych prywatnych jest właśnie szkoła im. Antoniego Bućki" - poinformował burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz na swoim profilu na Facebooku.
W mieście jest też przedszkole Tekakwita, żłobek i przedszkole Wesołe Robaczki, przedszkole i żłobek Happy oraz żłobek Minimontessori.
„Wszystkie te placówki prowadzą ludzie z ogromną pasją. Jestem przekonany, że dalszy rozwój szkolnictwa na terenie gminy będzie nadal harmonijnie odbywał się na zasadzie dwóch nóg – publicznej oraz prywatnej. Pragnę pogratulować pani Katarzynie Tymińskiej determinacji w rozwoju edukacji w Wasilkowie. To dla mnie ogromna radość, że nauczyciele szkoły pielęgnują pamięć historyczną i patriotyczną, ucząc dzieci troski o swoją tożsamość. Dziękuję za starannie przygotowaną uroczystość, a wszystkim uczniom i nauczycielom życzę pomyślności i radości we wspólnej szkolnej drodze" - dodał Adrian Łuckiewicz.
opr. (pb)
Zdjęcia - Adrian Łuckiewicz/Facebook.com: