We wtorek, 4 czerwca, z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Gdańsku spotkali się samorządowcy, w tym prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Włodarze przedstawili listę 21 tez, które - ich zdaniem - miałyby zapewnić miastom i gminom „prawodawstwo godne demokratycznej Polski w Europie”. Możliwe, że wszystko ma związek z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.
Trzydzieści lat temu odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, a rok później rozpoczęła się budowa Polski samorządowej. Demokracja na szczeblu lokalnym zyskała realny wymiar. Niestety w ostatnich latach obserwujemy działania mające na celu centralizację państwa i ograniczenie roli wspólnot lokalnych. Dlatego, reprezentując naszych mieszkańców, żądamy zapewnienia możliwości rozwoju naszych miast i gmin zgodnie z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego (...) Chcemy Polski samorządnej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot
- napisano w preambule do ogłoszonych 4 czerwca w Gdańsku 21 tez samorządowych.
W spotkaniu, podczas którego zaprezentowano dokument, uczestniczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wśród 21 tez znalazły się m.in. pełne prawo wspólnoty samorządowej do samodzielnego decydowania o całokształcie spraw lokalnych, przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową, obowiązek konsultowania z przedstawicielami samorządu i społeczności lokalnej wszystkich projektów ustaw czy zwiększenie nakładów na edukację i godne pensje nauczycieli. Przedstawiciele samorządu postulują także m.in. o decentralizację służby zdrowia i rozdziału funduszy unijnych, ochronę środowiska, rozwój budownictwa komunalnego i społecznego oraz odpolitycznienie mediów publicznych.
- informuje Kamila Bogacewicz z portalu bialystok.pl.
Oprócz tego zaproponowano m. in. likwidację urzędu wojewody. Zadania publiczne w regionie miałby przejąć samorząd województwa. Władza centralna miałaby mieć jednak nadal możliwość nadzoru nad legalnością działalności jednostek samorządu terytorialnego. W dokumencie są też kwestie związane z walką ze smogiem, zniesieniem dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast czy utworzeniem policji municypalnej, która - prawdopodobnie - zastąpiłaby straż miejską.
Teraz samorządowcy czekają na uwagi i komentarze obywateli. Można przesyłać je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Po konsultacjach tezy mają zostać zaprezentowane 31 sierpnia jako postulaty - jak napisano w preambule - Samorządnej Rzeczpospolitej.
Niewykluczone, że wszystko ma związek ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu, które odbędą się już jesienią 2019 roku. W spotkaniu brali udział przede wszystkim samorządowcy kojarzeni z opozycją.
Jeśli nie zwyciężymy, to jesienią będziemy mieli stypę po samorządach. Dlatego zwyciężymy
- powiedział podczas spotkania w Gdańsku prezydent Białegostoku.
- Jeśli nie zwyciężymy, to jesienią będziemy mieli stypę po samorządach. Dlatego zwyciężymy‼️ - powiedział @TTruskolaski, prezydent #Białystok, szef Unii Metropolii Polskich, podczas debaty Samorządna Rzeczpospolita, otrzymując owację na stojąco #Gdańsk #4czerwca @Dulkiewicz_A pic.twitter.com/tP6Ou9YOdY
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) June 4, 2019
21 tez samorządowych:
(mik)