Od niedzieli nieczynne jest targowisko miejskie w Białymstoku. To miejsce, do którego na zakupy przyjeżdża wielu mieszkańców regionu.
Decyzja białostockiego samorządu ma związek z pandemią koronawirusa. Targowisko przy Kawaleryjskiej nieczynne będzie do odwołania.
Wcześniej lokalne władze podjęły również decyzję o zamknięciu targowisk m. in. w Łapach czy Czarnej Białostockiej. Od soboty nieczynna jest również spora część sklepów w galeriach handlowych, a restauracje, bary i kawiarnie sprzedają jedzenie tylko na wynos.
Szczegóły w tekście: Stan zagrożenia epidemiologicznego. Co się zmieni? Szumowski: To ostatni moment na zdecydowane działania
Jak zachowywać się w obliczu zagrożenia koronawirusem? Przede wszystkim nie ma potrzeby, by panikować. Trzeba pamiętać o zasadach higieny, prewencyjnie można też zrezygnować z udawania się w miejsca, gdzie występują większe skupiska ludzi (galerie handlowe, komunikacja zbiorowa, kościoły).
Koronawirus daje objawy podobne do grypy. To m. in. gorączka, kaszel, katar, osłabienie, problemy z oddychaniem czy ból mięśni.
Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Ludzie mogą zarazić się COVID-19 od innych osób, które mają wirusa. Choroba może rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby. Dotykając tych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust można się zarazić – podobnie jest w przypadku zwykłej grypy. Dlatego tak ważnym jest mycie rak i dbanie o higienę. Zaleca się też, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Białymstoku.
Osoby mające wątpliwości co do stanu swojego zdrowia związane z koronawirusem, przed udaniem się do szpitala powinny skorzystać ze specjalnej infolinii NFZ, dzwoniąc pod numer 800 190 590.
(mik)