Dziś po remoncie otwarty został meczet przy ul. Piastowskiej w Białymstoku. - Jest to dla nas wyjątkowy dzień, wyjątkowe miejsce - powiedział podczas uroczystości Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.
Remont i przebudowa Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku (bo tak nazywa się cały kompleks) trwały od marca do listopada 2020 roku.
- To pierwsza typowa świątynia muzułmańska w Białymstoku. To było marzenie i projekt Tatarów polskich od początku osadnictwa w latach 60., kiedy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa była zakładana - dodał mufti.
Ww imieniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego sekretarz województwa Tomasz Szeweluk odczytał zebranym list.
„Województwo podlaskie jest regionem, gdzie różnorodność kulturowa, religijna i narodowa, nie dzieli, ale łączy ludzi" – napisał marszałek. „W realizację tej światłej idei znakomicie wpisuje się dzisiejsze, symboliczne otwarcie meczetu przy ul. Piastowskiej w Białymstoku. To wydarzenie uświetnia liczącą już prawie 350 lat historię osadnictwa narodu tatarskiego na ziemi podlaskiej. Przez cały ten czas nasze narody i społeczności pozostają we wzajemnym szacunku oraz przyjaźni".
Historia budynku sięga 1930 roku. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcono go w bibliotekę osiedlową. Po 1981 roku, staraniem lokalnej społeczności tatarskiej, spółdzielnia mieszkaniowa „Zachęta" użyczyła budynek nieodpłatnie na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. Od 2017 roku stanowi własność Muzułmańskiego Związku Religijnego.
Kilka lat temu budynek przeszedł modernizację wnętrz, teraz zakończył się remont zewnętrzny. Wykonano m.in. przyłącza kanalizacyjne, ocieplono budynek, wymieniono dach, okna, wzmocniono fundamenty, pomalowano ściany, położono nowe posadzki. Wybudowana też została oranżeria oraz minaret zakończony iglicą wykonaną w Turcji.
Na specjalne zamówienie muftiego Tomasza Miśkiewicza wszystkie ściany do wysokości parapetów oraz ścianę główną z mihrabem wyłożono zdobnymi kaflami pochodzącymi z wytwórni płytek z Kütahya w Turcji. Na kaflach umieszczone są wersety ze Świętej Księgi, Koranu. Cały budynek jest klimatyzowany.
Zagospodarowano również teren wokół Domu Kultury Muzułmańskiej. Wykonano nowe ogrodzenie, położono trawnik, nasadzono kwiaty, krzewy i drzewa. W ogrodzie znajduje się również fontanna i ławki. Na potrzeby spotkań społeczności tatarsko-muzułmańskiej wybudowano drewnianą altanę.
W piątkowej uroczystości wzięli udział również: reprezentant ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich, biskup Henryk Ciereszko, a także przedstawiciele gmin muzułmańskich i wojewody.
wrotapodlasia.pl
opr. (pb)