Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje w ramach programu unijnego zmodernizowanie istniejących oraz instalację nowych fotoradarów stacjonarnych na drogach w Polsce do 2023 roku.
Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w GITD Marek Konkolewski poinformował dziennikarzy, że w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Inspektorat planuje wymianę urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów. Wartość zadania wynosi ponad 160 mln zł. Obecnie trwa wyłanianie firmy do opracowania studium wykonalności projektu.
- Chcemy zmodernizować sieć wszystkich fotoradarów, które już funkcjonują na polskich drogach, a także w przyszłości spełnić oczekiwania społeczne i zwiększyć potencjał na drogach niższych kategorii: wojewódzkich, powiatowych i gminnych - wyjaśnił Konkolewski.
Przedstawiciel GITD przypomniał, że na polskich drogach pracuje ponad 400 stacjonarnych fotoradarów, jest 30 odcinkowych pomiarów prędkości i 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle. - Ten system funkcjonuje od ładnych kilku lat, wpisał się w krajobraz dróg i jest bardzo pozytywnie oceniany przez mieszkańców. Inspekcyjne fotoradary są ustawiane w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków i kolizji, gdzie społeczność lokalna czuje się zagrożona i wręcz żąda ustawienia takich urządzeń - podkreślił Konkolewski.
Zaznaczył, że fotoradary „w żadnym stopniu nie są maszynką do zarabiania pieniędzy". - ITD działa w sposób jawny i transparentny, urządzenia te są zawsze poprzedzone znakiem informacyjnym D-51. Ich lokalizację można też sprawdzić na stronie internetowej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - wyjaśnił.
kurier.pap.pl