Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport zawierający zestaw wskaźników umożliwiających ocenę istotnych obszarów jakości życia w Polsce. Jak wynika z raportu, średni dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wyniósł w 2016 roku 1893 zł. Przeciętna polska rodzina przeznaczała na utrzymanie mieszkania 19,6 proc. wydatków, a 24,2 proc. wydatków stanowiły zakupy żywności i napojów bezalkoholowych.
Brak pieniędzy na żywność zadeklarowało 5,4 proc. respondentów, z kolei 37,9 proc. gospodarstw domowych nie mogło pozwolić sobie na przynajmniej jeden tydzień wakacji raz w roku. Blisko 9 proc. polskich domów nie zdecydowało się na posiadanie samochodu z przyczyn finansowych.
Według GUS, zasięg ubóstwa skrajnego wyniósł w ubiegłym roku 4,9 proc., a ubóstwa wielowymiarowego - 3,4 proc. Przeszło 15 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że wystarcza im pieniędzy na wiele bez specjalnego oszczędzania i mogą pozwolić sobie na luksus. Tymczasem 25,4 proc. ankietowanych wskazało, że bardzo oszczędnie gospodaruje pieniędzmi i nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
GUS sprawdził też poziom bezpieczeństwa ekonomicznego w Polsce. Jak wykazało badanie, prawie 40 proc. gospodarstw domowych nie miało w 2017 roku możliwości pokrycia nieoczekiwanego wydatku o wartości 1,2 tys. zł. Zaległości w opłatach m.in. za gaz, elektryczność, wodę i wywóz śmieci zadeklarowało 4,7 proc. respondentów.
Raport GUS pt. „Jakość życia w Polsce” to informacje pozwalające na analizy poszczególnych aspektów jakości życia. Dane zaprezentowane w opracowaniu odnoszą się głównie do lat 2016-2017.
kurier.pap.pl