Garażowany, rzadko używany, niestukany, nieklepany, oczko w głowie byłego właściciela, kolor idealny, nic – tylko brać! Warto dać sobie chwilę, by ochłonąć. W tym czasie wystarczy wejść na www.historiapojazdu.gov.pl i sprawdzić, czy nie kupuje się kota w worku.
Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce, potrzebujemy tylko:
· numeru rejestracyjnego,
· numeru VIN,
· datę pierwszej rejestracji.
– Nasza e-usługa umożliwia także sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA, czy Kanady – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W takim przypadku poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, potrzebujemy także Profilu Zaufanego.
Za skorzystanie z usługi – niezależnie, czy sprawdza się auto zarejestrowane w Polsce, czy nie – nic nie trzeba płacić.
Po sprawdzeniu (należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, wpisać numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji) na ekranie wyświetlą się informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce:
· dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika, czy rodzaj paliwa,
· terminy obowiązkowych badań technicznych, które auto przechodziło, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
· odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie począwszy od 2014 roku),
· informację, czy auto posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
· liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
· informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
· czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
W przypadku auta zagranicznego, wpisuje się te same dane (numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji). System poprosi o zalogowanie się Profilem Zaufanym i... w zakładce „Dane zagraniczne" podaje informacje w siedmiu kategoriach:
· kradzież,
· złomowanie,
· powypadkowy,
· uszkodzony,
· przekręcony licznik,
· niedopuszczony do ruchu,
· służył jako taxi.
W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się informacja tekstowa.
- Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niego ponad 100 milionów razy, a tylko przez pierwszych sześć miesięcy tego roku - już ponad 68 milionów razy sprawdzali historię pojazdu – mówi Marek Zagórski.
opr. (pb)