Ponad czterdziestu polskich przedsiębiorców zostało wyróżnionych podczas gali Top Polish Brands 2020. „To my tak naprawdę tworzymy polską gospodarkę” – podkreślała Milena Gołda, redaktor naczelna CEOWORLD Magazine.
„Top Polish Brands” to nagrody przyznawane przez CEOWORLD Magazine – magazyn online skierowany do kadry zarządzającej firm i specjalistów wyższego szczebla. W piątek, 6 marca, w hotelu Bristol w Warszawie odbyła się uroczysta gala z wręczeniem statuetek.
„Polskie przedsiębiorstwa, te małe i średnie, tworzą 70 proc. miejsc pracy i ponad 50 proc. polskiego Produktu Krajowego Brutto, a więc to my tak naprawdę tworzymy polską gospodarkę i powodujemy, że Polska nazywana jest już Tygrysem Europy” – powiedziała Milena Gołda, redaktor naczelna CEOWORLD Magazine, otwierając galę. Jak podkreślała, celem nagrody jest właśnie promocja polskiej przedsiębiorczości.
Europoseł Ryszard Czarnecki, prezydent Konwentu Colegium Humanum, akcentował znaczenie polskich firm dla pozycji Polski w Unii Europejskiej. „Polska już szósty kwartał z rzędu jest wśród unijnych krajów liderem wzrostu PKB. To zasługa polskich przedsiębiorstw, polskiego biznesu” - zaznaczył. Zwrócił też uwagę na rolę ekspansji zagranicznej. „Fakt, że w ostatnich latach tak bardzo wzrósł polski eksport, świadczy o tym, że polscy przedsiębiorcy potrafią zdobywać rynki zewnętrzne, ale potrafią też je dywersyfikować. Ostatnio mamy problem z eksportem na wschód, a mimo to polskie firmy potrafiły się w tej sytuacji odnaleźć” – wskazywał.
Jak przypomniał, w perspektywie najbliższych kilku lat do Unii Europejskiej mogą dołączyć kolejne państwa: Serbia, Czarnogóra czy Macedonia Północna. „To jest sygnał do większego zainteresowania się polskich przedsiębiorców tym regionem” - zachęcał.
W trakcie gali była okazja do wymiany doświadczeń biznesowych podczas dwóch paneli tematycznych, które wraz z Mileną Gołdą moderował Piotr Cieśliński, poseł VIII kadencji. Uczestnicy panelu „Nowa wizja firmy – rola lidera” rozmawiali m.in. o tym, co powinna zawierać wizja firmy, czy prezes musi być liderem i czy droga do bycia liderem zawsze jest kręta.
„Wizja firmy to nasze wyobrażenie o tym, jak firma powinna wyglądać w przyszłości. Często jak o to pytam, to słyszę, ile dana firma chce za dwa lata sprzedawać. Ale to nie wystarczy. Żeby mieć wizję firmy, trzeba wiedzieć, co chcemy robić, w jakich warunkach i z jakimi ludźmi. Nasz pomysł na biznes musi pociągnąć za sobą ludzi – wyjaśniała Katarzyna Cierpka, doradca biznesowy z ponad 20-letnim doświadczeniem. - Najlepsi prezesi mają wizję i duże poczucie rzeczywistości - znają rynek, znają swoich pracowników, znają inne branże, które wpływają na ich działalność. Prezes nie musi być liderem, ale musi mieć liderów w zespole” - zaznaczyła.
Swój sposób na sukces zdradził Victor Tromer, najmłodszy uczestnik na gali Top Polish Brands, który działalność biznesową rozpoczął jako dziewiętnastolatek. „Na pewno trzeba mieć farta, sprzyjającą koniunkturę, ciężko pracować, mieć talent handlowy i dużo pomocnych ludzi wokół siebie, którzy dobrze doradzają” – wyliczał prezes Śląskiej Grupy Kapitałowej.
Uczestnicy kolejnego panelu mówili o innowacjach w biznesie. „Rola lidera to jedno, ale niezmiernie ważne w biznesie są również innowacje. Wiadomo, że jak czegoś nie da się zrobić, to Polak potrafi - Polacy są bardzo innowacyjnym narodem a polskie firmy wygrywają w wielu konkursach na świecie” – podkreśliła Milena Gołda.
Grzegorz Szulik, prezes firmy Provema zwracał uwagę na motywującą rolę konkurencji. „Z zasady staramy się być innowacyjni, żeby wyprzedzać konkurencję. To nas motywuje i nakręca do tego, by wdrażać nowe rozwiązania” – powiedział.
Gali towarzyszyła promocja książki „Zwykli, niezwykli. Historie biznesowe ludzi sukcesu i polskich marek”. To 45 wywiadów i inspirujących historii biznesowych i życiowych. „To są historie ludzi, którzy przeszli długą drogę do sukcesu. Często widzimy tylko efekt końcowy i glamour, a nie widzimy, ile pracy i trudnych momentów się za tym kryje” – wyjaśnia Milena Gołda.
Galę uświetnił pokaz kreacji autorstwa Diany Walkiewicz oraz butów i torebek zaprojektowanych przez Dorotę Kuźnicką, a także koncert Anny Bakalarskiej, aktorki znanej z seriali „Ojciec Mateusz” czy „Na dobre i na złe”.
Nie zabrakło też części charytatywnej. Liderzy biznesu licytowali fanty na operację dla Leosia z porażeniem mózgowym, którego marzeniem jest swobodne chodzenie oraz na rzecz Krzysia i Zbysia Walerych, młodych mistrzów Polski w pływaniu. Licytację otworzył obraz „Skittles” księcia Ulrika Poniatowskiego, który był gościem honorowym gali. Kupić można było także m.in. koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego podarowaną przez posła Piotra Cieślińskiego, kolację z Krzysztofem „Diablo” Włodarczykiem, konsultację wizerunkową u Diany Walkiewicz, lot widokowy nad Warszawą czy voucher na przejażdżkę z najmłodszymi kierowcami rajdowymi – Maksymilianem i Tymoteuszem z SRB Strąg Racing Brothers. Jednego wieczoru udało się zebrać dla chłopców ponad 34 tysiące złotych, a kwota ta cały czas rośnie.
Nagrody Top Polish Brands otrzymali: Katarzyna Cierpka, prezes Katarzyna Cierpka Company; Katarzyna Izabela Dobrowolska, prezes kilku spółek, w tym U Mechaników; Tomasz Miksa, CEO Beat Blast Record; Ryszard Czarnecki, przewodniczący konwentu Collegium Humanum; Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej PROVEMA; Justyna Matuszak-Leśny, partner kancelarii ESB; Rafał Michalski, prezes zarządu Blachotrapez; Iwona Tkaczyk, właścicielka ATELIER CHRISTIAN, Diana Walkiewicz, projektanka mody, właścicielka DeVu; Victor Tromer, prezes Śląskiej Grupy Kapitałowej; Emilia i Ionut Bologna właściciele A&M Holding i Mat Gab i Sami Swoi; dr Marek Wasiluk właściciel L’experta i właściciel Clinmark; Iwona Czyżykowska, właścicielka Diamond Aesthetic Beauty; Paweł Węgrzyn, właściciel Paweł Węgrzyn-fashion; Monika Więcek, właścicielka MW Clinic; Joanna Maria Jastkowiak, właścicielka Edufan; Monika Hołub, prezes Geodetic; Dominika Flaczyk, prezes Grupa Profesja; Szymon Frank, właściciel Dr Frank Autorska Klinika Stomatologiczna; Michał Skorupa, prezes Foton Technik Sp. Z o.o.; Natalia Jefimowa, międzynarodowy trener i mentor; Angelica Pegani, dziennikarka, specjalistka ds. reklamy i marketingu; Kamila Żak, właścicielka Motivation Academy; Jacek Rutkowski, prezes PW Mat-Bud; Dorota Kuźnicka, projektantka obuwia i torebek; Robert Kościelski, prezes House of Glam; Witold Tylutki, właściciel Casino Vodka; Kinga Hanna Stachowiak, wspólnik w Kancelarii Prawnej Skarbiec oraz Robert Nogacki twórca Kancelarii Prawnej Skarbiec; Anita Gołębiowska, właściciel Master Beauty Poland; dr Beata Sikora-Miłowska, właścicielka Bea Beauty Clinic; Mariusz Maksymiuk, prezes Adexon; Andrzej Klimowski, prezes Grupa Wolf; Roxana Wójcik, właściciel All-Car; Zbigniew Skrzypczyk, prezes Kingway; Aleksandra Fajęcka, prezes AFA Media i Wioletta Nowak, wspólniczka AFA Media; Marta Pocztarska-Hrebień i Michał Hrebień, właściciele Grupa Nucity; Robert Samczyk, prezes Protech Motors; Piotr Grabowski, właściciel GWLAW Piotr Grabowski & Partners; Łukasz Milewski, właściciel Milewski Grow With Us; Leszek Zołotarski, prezes El Ekspert; Przemysł Jończyk, prezes Jaaqob Holding.
Jesienią tego roku CEOWORLD Magazine we współpracy z Mag Press Agency organizuje Forum Biznesu „Siedem kroków do sukcesu”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie inauguracja publikacji „Siedem kluczy do sukcesu”, pod. red. Mileny Gołdy.
Wszyscy, którzy chcą się włączyć w pomoc dla chłopców, dla których zbierane były środki na gali Top Polish Brands, mogą wpłacać darowizny na konta.
Leoś Frej
Nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 (Alior Bank)
Tytułem: 27985 Frej Leon darowizna na pomoc i ochronę zdrowia http://www.dzieciom.pl/27985
Krzysztof i Zbigniew Walerych
Nr rachunku: 44 1160 2202 0000 0003 3473 2365 (Bank Millennium)
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
*materiał partnera