Okres wakacyjny to czas wyjazdów, wycieczek pieszych czy rowerowych. W Polsce istnieje wiele urokliwych miejsc do odwiedzenia. Morze, Mazury czy góry to piękne tereny, które samym widokiem zachęcają do przyjazdu. Takie wyprawy mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, dodatkowo możemy oszczędzić pieniądze na benzynie czy oleju napędowym. Planując urlop dość często chcemy go spędzić w aktywny sposób. Dobrym rozwiązaniem są wycieczki rowerowe. W wielu miejscach funkcjonują wypożyczalnie, jednak te rozwiązanie nie zawsze odpowiada naszym wymaganiom. Dlatego też dużo osób decyduje się na zabranie swoich rowerów. Istnieje kilka rozwiązań przewożenia jednośladów. Zależne są one m.in. od budżetu, ilości rowerów czy rodzaju mocowania. Nie każde pasuje do wszystkich modeli samochodów.
Najtańszą z form transportu jest przewożenie w bagażniku samochodu. Ta metoda nie wymaga od nas zakupu żadnych mocowań. Wystarczy odpowiednio ułożyć rowery jeden na drugim lub rozłożyć je na części. Jeden z kosztów jaki możemy ponieść to zakup pokrowców, jednak nie jest to wymóg konieczny. Zabezpieczą one sprzęt przed uszkodzeniem, zarysowaniem, a przy okazji ochronią nasze auto przed ewentualnym zabrudzeniem. Warto również przymocować rowery pasami lub taśmami transportowymi do zaczepów znajdujących się w bagażniku. Wadą takiego transportu jest to, że zostaje nam niewiele miejsca na bagaż czy inne potrzebne rzeczy. Zaletą zaś to, że nie musimy się martwić nagłymi zmianami pogody i ich wpływem na sprzęt.
Bagażnik rowerowy na dachu jest najpopularniejszy i najczęściej wybierany do przewożenia jednośladów. Budowa mocowania wygląda tak, że do poprzecznych belek zamontowanych na dachu przymocowane są uchwyty trzymające rower. Zabezpieczenie roweru w tym przypadku wymaga dużo więcej pracy. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy musimy zabrać ze sobą większy bagaż. Dodatkowo rowery zamocowane na dachu nie wpływają na widoczność podczas jazdy. Niestety w trakcie takiego przewożenia jednośladów samochód spala więcej paliwa i jest bardziej wrażliwy na podmuchy wiatru. Dodatkowo należy uważać na niskie wiadukty oraz podziemne parkingi. Auto z zamontowanym bagażnikiem i sprzętem na dachu jest znacznie wyższy niż normalnie.
Istnieje również możliwość przewożenia rowerów na tylnej klapie. Mocowania w tym przypadku dobiera się do modelu auta, jednak nie każde ma możliwość takiego transportu. Przy zakupie takiego bagażnika musimy zwrócić uwagę na to czy nie zasłoni on nam świateł albo tablicy rejestracyjnej. Jedną z wad jest to, że stosunkowo często dochodzi do zarysowań klapy oraz dostęp do niej jest utrudniony. Montowanie samego roweru do mocowania jest dość uciążliwe, dlatego kierowcy rzadziej wybierają tę formę transportu.
Gdy w samochodzie posiadamy hak to bez problemu możemy na niego zainstalować platformę do przewożenia rowerów. Jest ona droższa od poprzednich rozwiązań, ale w przypadku wysokich samochodów to wyjście jest o wiele lepsze. Montowanie jednośladów na platformie jest bardzo proste. Jednak musimy pamiętać o tym, że taki sposób transportu zasłania oświetlenie w samochodzie, więc mocowanie musi mieć własne światła, które wpina się w instalacje elektryczną haka.
Do haka możemy również przypiąć przyczepę samochodową. Na rynku oprócz typowych bagażówek są dostępne też takie, które zostały specjalnie przystosowane do przewożenia rowerów. Jest to spory wydatek, a jazda samochodem w przypadku przyczepki jest utrudniona. Oprócz jednośladów możemy zabrać również dodatkowy bagaż. Przy zakupie należy pamiętać o zarejestrowaniu i ubezpieczeniu przyczepki oraz o wyrobieniu dodatkowej tablicy rejestracyjnej.
Jak widać rynku istnieje kilka sposobów na to jak przewieźć rower samochodem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Dlatego też przed zakupem warto je dobrze przeanalizować i wybrać ten który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i możliwościom.