Janusz Majewski - polski reżyser, scenarzysta i pisarz w czwartek obchodził 90. urodziny. Uroczystości jubileuszowe zakończyły I edycję Tykocińskiej Akademii Kresów. Za pracę twórczą dziękowali artyście m.in. gwiazdy filmu, ludzie kultury, pasjonaci kina.
W spotkaniu wzięły udział polskie gwiazdy kina, m.in. Anna Dymna, Wiktor Zborowski, Jacek Bromski, a także aktorzy Białostockiego Teatru Lalek.
Janusz Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Swoją przygodę z filmem rozpoczął z dniem, kiedy jako dziecko dostał w prezencie mały projektor. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1955 roku ukończył architekturę. Następnie w 1960 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Jako reżyser zadebiutował w 1961 roku filmem dokumentalnym pod tytułem „Zabawa”. Debiut pełnometrażowy reżysera to film „Sublokator” z 1966 roku, w którym główne role grali Jan Machulski, Barbara Ludwiżanka, Katarzyna Łaniewska i Magdalena Zawadzka. Najgłośniejsze i najbardziej cenione produkcje filmowe Janusza Majewskiego to między innymi: nagrodzony w 1963 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym Srebrnym Smokiem film o tematyce wojennej „Album Fleischera”, dramat „Zaklęte rewiry”, nominowany do Złotego Niedźwiedzia w 1976 roku, kultowa komedia „C.K. Dezerterzy” nagrodzona „Złotą Kaczką” w kategorii najlepszy polski film 1985 roku „Mała matura 1947”.
Uroczystości jubileuszowe zwieńczyły I edycję Tykocińskiej Akademii Kresów. To 9-dniowy festiwal filmowy odwołujący się do historii Kresów, krainy, stanowiącej przez wiele lat niezapomnianą ostoję polskości na Wschodzie. Tegoroczna edycja imprezy była poświęcona głównie historii Lwowa. Prezentowano literaturę, malarstwo, film, teatr i piosenkę, które powstały na Kresach, szczególnie we Lwowie i jego okolicach, bądź stworzone zostały przez ludzi Kresów – Zbigniewa Herberta, Mariana Hemara, Janusza Majewskiego, Wojciecha Pszoniaka i innych.
W festiwalu uczestniczyło wielu wybitnych aktorów, reżyserów, pisarzy i znawców tematu. Odbywały się też koncerty, spektakle, spotkania autorskie, prelekcje, dyskusje, wspomnienia geniuszy polskiego kina.)
wrotapodlasia.pl
opr. (mb)