Osoby przebywające w Areszcie Śledczym i Zakładzie Karnym w Białymstoku zaangażowały się w działania związane z pandemią koronawirusa.
W związku ze stanem epidemiologicznym COVID-19 na terenie jednostek penitencjarnych w całym kraju wdrożono szereg rozwiązań profilaktycznych mających na celu minimalizowanie ryzyka transmisji koronawirusa. Zintensyfikowano oddziaływania wychowawcze wśród osadzonych związane z profilaktyką zakażeń oraz zwiększono nacisk na wzrost świadomości w zakresie prewencji indywidualnej i ogólnej. Zmotywowani przez Służbę Więzienną skazani aktywnie włączyli się do walki z zagrożeniem, angażując się w produkcję elementów wyposażania ochronnego.
W Areszcie Śledczym w Białymstoku utworzono odpowiednio wyposażone stanowiska pracy, na których skazani wytworzyli przyłbice ochronne. Wykonano 80 sztuk przyłbic, z czego część z nich trafiła do zaprzyjaźnionych jednostek penitencjarnych – Aresztu Śledczego w Hajnówce, Zakładu Karnego w Przytułach Starych, Zakładu Karnego w Czerwonym Borze i Aresztu Śledczego w Suwałkach. Przyłbice są używane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z drugą osobą, a ryzyko zarażenia jest zwiększone.
Do szycia maseczek ochronnych przyłączyły się natomiast osadzone w białostockim areszcie kobiety. Wykonywanie maseczek to jeden z elementów opracowanego w ostatnim czasie programu resocjalizacyjnego „ Zdrowie dla każdego”. Do tej pory powstało kilkaset masek, ale skazane nie chcą zwalniać tempa. Cieszą się, że mogą zrobić coś dobrego.
Z kolei w Zakładzie Karnym w Białymstoku w związku z bieżącą sytuacją został opracowany i wdrożony program „Czyste Ręce", którego głównym założeniem jest zapoznanie uczestników ze znaczeniem przestrzegania zasad higieny, dla zachowania zdrowia własnego, jak i osób z bliskiego otoczenia. W programie mogą uczestniczyć wszyscy skazani przebywający w jednostce. W jego ramach rozpropagowano ulotkę informacyjną dotyczącą higieny, w tym skutecznego mycia rąk. Ponadto program zawiera test wiedzy o higienie i zachowaniu dobrego zdrowia.
Co jednak szczególnie istotne grupa skazanych w ramach programu przystąpiła do szycia maseczek ochronnych. W ciągu kilku dni powstało pięć stanowisk krawieckich wyposażonych w maszyny do szycia i inne niezbędne sprzęty. Dzięki temu już na początku kwietnia skazani uszyli kilkaset maseczek.. Bez wątpienia pozwoli to lepiej chronić osoby w nie wyposażone.
Ponadto należy podkreślić, że Służba Więzienna podejmuje szereg działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osadzonym. W tym celu prowadzi się codzienną dezynfekcję m.in. ciągów komunikacyjnych, w pawilonie penitencjarnym, jak również oddziały mieszkalne zostały wyposażone w dozowniki płynów do dezynfekcji dłoni, z których skazani mogą w każdej chwili skorzystać.
ppor. Andrzej Kozioł, st. szer. Kamil Glanowski/sw.gov.pl
opr. (mik)
Białostockie jednostki penitencjarne w walce z koronawirusem. Zdjęcia - st.szer. Kamil Tyburski,st. szer. Kamil Glanowski/sw.gov.pl: