Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą od soboty do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Sporo osób zgłosiło się do punktu utworzonego na dziedzińcu przed Pałacem Branickich w Białymstoku.
Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji „Zaszczep się w majówkę” - utworzono po jednym w każdym województwie. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.
W niektórych miejscach w kraju kolejki były bardzo duże.
Ponad 650 osób zaszczepionych już preparatem Johnson & Johnson w mobilnym punkcie we Wrocławiu podczas akcji #ZaszczepSieWMajowke!@szczepimysie @NFZ_Centrala @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/tybQAmcqv4
— Jarosław Obremski (@Obremski_) May 1, 2021
Tłum chętnych do szczepienia preparatem Johnson & Johnson w #Warszawa, kolejka ciągnie się przez cały plac Bankowy. Pierwsi w kolejce ustawili się już o 3 w nocy@TOKFM_NEWS pic.twitter.com/d1FbZBHIYW
— Tomasz Setta (@TomaszSetta) May 1, 2021
Gigantyczne kolejki do punktów szczepień. pic.twitter.com/3DMYihdOHg
— Grzegorz Furgo (@GrzegorzFurgo) May 1, 2021
Wiele osób zdecydowało się też wybrać na szczepienie w centrum Białegostoku.
Frekwencja w #Białystok podczas akcji #ZaszczepSięwMajówkę dopisuje! 👏 Pierwsi chętni na szczepienie jednodawkową J&J czekali już kilka godz. przed otwarciem punktu. Pierwsza godz to 70 zaszczepionych osób. Akcja trwa do 17! #SzczepimySię pic.twitter.com/sIYm1bP6Nh
— Podlaski Urząd Wojewódzki (@PodlaskiUW) May 1, 2021
W sobotę do starszych roczników uprawnionych do szczepienia dołączyły osoby urodzone w latach 1984 i 1985, a 3 maja dojdą kolejne dwa roczniki - 1986 i 1987. Także wszyscy 30-latkowie lub starsi, którzy wypełnili formularz w pierwszym kwartale tego roku, mają już aktywne e-skierowanie.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział w piątek, że duża część mobilnych punktów szczepień, które zostaną uruchomione w majówkę zostanie później wykorzystana w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienia są najdłuższe.
Po majówce rejestracja kolejnych roczników będzie kontynuowana. Rząd zapowiada, że do 9 maja wszystkie osoby powyżej 18 lat będą miały wystawione e-skierowanie. Oznacza to, że po tym terminie każda pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się na szczepienie.
Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.
(PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl