Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Niestety, część osób, zwłaszcza ludzi młodych, korzysta z nich w nieodpowiedzialny sposób. Dotychczas takimi pojazdami można było poruszać się bez ograniczeń, a ich użytkownicy byli traktowani jako piesi. Wkrótce się to jednak zmieni.
Hulajnogi elektryczne, choć pozwalają na szybkie przemieszczanie się za niewielką opłatą, używane w sposób nieroztropny mogą stwarzać zagrożenie. Zdarza się, że niektórzy wykonują slalom między pieszymi na zatłoczony chodniku z prędkością nawet 30 km/h albo gwałtownie wjeżdżają na pasy. Podróżując takim pojazdem nietrudno też o wywrotkę. Ma on bowiem małe, w porównaniu do np. roweru, koła, które nie zawsze poradzą sobie z krawężnikiem. Nie wszyscy pamiętają również, że na hulajnodze, zgodnie z instrukcjami producentów, nie wolno przewozić innych osób.
W kraju niejednokrotnie dochodziło do groźnych sytuacji z udziałem użytkowników elektrycznych hulajnóg. To skłoniło rządzących do przygotowania zmian w przepisach ruchu drogowego.
Znowelizowana ustawa wejdzie w życie niebawem. Od 20 maja w przepisach znajdzie się definicja hulajnogi elektrycznej. Będzie za nią uznawany pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Z hulajnóg elektrycznych nie będą mogły korzystać dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem będzie poruszanie się w strefie zamieszkania, ale tylko pod opieką dorosłego. Od osób w wieku 10-18 lat wymagana będzie karta rowerowa albo prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Żadnych uprawnień nie będą potrzebowały osoby pełnoletnie.
Co do zasady jazda hulajnogą będzie mogła odbywać się po drodze lub pasie ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku użytkownik jednośladu będzie mógł korzystać z jezdni pod warunkiem, że dozwolona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W praktyce będą więc to głównie jezdnie na niewielkich osiedlowych uliczkach. Z pozostałych jezdni kierujący hulajnogą nie będzie mógł korzystać, wówczas prawo zezwoli mu na jazdę chodnikiem.
Jadąc chodnikiem trzeba będzie ustępować pierwszeństwa pieszym oraz nie utrudniać im poruszania się. Jazda - według nowych przepisów - będzie mogła odbywać się z prędkością zbliżoną do tej, z którą idą piesi. Poza chodnikiem limit prędkości wyniesie 20 km/h.
Użytkownicy hulajnóg nie będą mogli poruszać się nimi w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub podobnego środka odurzającego. Będą musieli za to sygnalizować (ręką lub kierunkowskazem) zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
Warto pamiętać, że przypadku spowodowania wypadku osoba kierująca hulajnogą elektryczną odpowiada na takich samych zasadach jak inny uczestnik ruchu. Mogą więc spotkać ją zarówno sankcje karne, jak i cywilne.
(mik)