Anandamid, nazywany często wewnętrzną marihuaną, odgrywa rolę w wymazywaniu traumatycznych wspomnień – informuje pismo "Nature Chemical Biology".
Anandamid należy do endokannabinodów i jest neuroprzekaźnikem wytwarzanym przez nasz organizm podczas snu i relaksu.
Badania (DOI: 10.1038/s41589-020-0528-7) rozpoczęły się w 2015 roku, gdy naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) wyizolowali białko NAPE-PLD, odpowiedzialne za produkcję anandamidu w mózgu. Następnie odkryli związek LEI-401, który blokuje ten proces.
Podczas kolejnych lat badacze starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką fizjologiczną rolę pełni anandamid. Testy na modelu zwierzęcym wykazały, że zmniejszenie poziomu anandamidu w mózgu powodowało, że traumatyczne wspomnienia przestawały być wymazywane z pamięci. Jednocześnie wzrastał poziom kortykosteroidów oraz aktywacji ulegał obszar mózgu odpowiedzialny za koordynowanie reakcji na stres.
- Badania te wskazują, że anandamid przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i lęku, a także mogą otworzyć drogę do opracowania nowych metod leczenia zaburzeń lękowych, w tym zespołu lęku pourazowego za pomocą środka, który stymuluje produkcję anandamidu lub hamuje jego rozpad – komentują autorzy.
(PAP)